Biuro Obsługi Klienta 52 582 22 22

Godziny pracy:

pn.-pt.: 8:00 - 18:00
so.: 9:00 - 14:00
Wszystkie formy kontaktu i dane firmy

Koszyk jest pusty

Porady

Rowerzysto Pamiętaj! Najważniejsze przepisy rowerowe.

01.09.2017

Nie masz dzwonka przy kierownicy? 200 złotych proszę! Wyprzedzanie innego roweru na zakręcie? 300 złotych do kolekcji! Jazda rowerem po chodniku wbrew przepisom? Skromne 50 złotych. Kwoty mandatów dla rowerzystów są coraz wyższe. Nasuwa się jednak pytanie – czy są oni dzięki temu bardziej ostrożni?

Mandat za jazdę na rowerze zimą po ulicy na oponach letnich!

Pan Marcin jechał do pracy rowerem. Ścieżka była oblodzona na całej szerokości, więc wybrał ulicę. Rowerzystę zatrzymał patrol policji. Efekt? 100 złotych mandatu. Na protest pana Marcina policjant wzruszył ramionami i powiedział, że powinien założyć opony zimowe. To nic, że jechał szosówką, do której mieszczą się maksymalnie 28-milimetrowe opony. Przykład ten pokazuje, że z policją nie ma żartów. Przepisy dla rowerzystów są jasno ustalone i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Kodeks ruchu drogowego bezwzględnie określa co wolno, a czego kategorycznie nie.

Od ilu lat można zdać na kartę rowerową?

Zacznijmy od podstaw. Jeśli jesteś osobą dorosłą i chcesz jeździć rowerem po drogach publicznych, nie musisz mieć prawa jazdy ani karty rowerowej. Ten ostatni dokument muszą mieć za to osoby, które skończyły 10 lat, a nie mają jeszcze 18.

Przednia, biała lampka jest obowiązkowym wyposażeniem roweru.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Rowerzystę może skontrolować nie tylko policja, ale także straż miejska. Mundurowi mogą sprawdzić, czy mamy niezbędne wyposażenie, czyli:

 • co najmniej jedną lampkę przednią białą lub żółtą o świetle ciągłym lub migającym,
 • co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe (przymocowane do roweru na stałe i inne niż trójkąt),
 • co najmniej jedno światło tylne czerwone o świetle ciągłym lub migającym.

Co ważne, lampek musimy używać od zmierzchu do świtu, a nie przez cały dzień, jak kierowcy samochodów. Zasady ruchu drogowego mówią, że oświetlenie nie może być zamontowane wyżej niż 1,5 metra nad drogą – nie możemy więc używać lampki czołowej.

Według kodeksu drogowego każdy rowerzysta powinien mieć dzwonek przy rowerze.

Inne elementy wyposażenia roweru

Przepisy dla rowerzystów wymagają także, by rower miał inne dodatki:

 • co najmniej jeden sprawny hamulec (nieważne jaki),
 • dzwonek lub inne źródło dźwięku o nieprzeraźliwym odgłosie,
 • kierunkowskazy, jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia dawanie sygnału skrętu ręką.

Poza tym rower powinien mieć, ale nie musi:

 • żółte światła odblaskowe na pedałach,
 • biało światło odblaskowe z przodu roweru,
 • żółte odblaski na kołach,
 • pasek odblaskowy na oponie lub kole.

Kwoty mandatów dla rowerzystów, za naruszenie przepisów kodeksu drogowego.

Poprawna jazda na rowerze

Jadąc na rowerze, musimy mieć nogi cały czas na pedałach. Kierownicę trzeba trzymać przynajmniej jedną ręką. Jadąc nie można rozmawiać przez telefon, chyba że mamy do tego specjalny zestaw. Nie przestrzeganie powyższych przepisów może skutkować mandatem od 50 do 200 złotych.

Korzystając z roweru trzeba być całkowicie trzeźwym. Podobnie jak kierowca samochodu, rowerzysta nie może być po spożyciu alkoholu lub innego środka, działającego podobnie jak alkohol. Za jazdę „po kielichu” rowerzysta nie traci z automatu prawa jazdy, ale może o tym zadecydować sąd. Mandaty za jazdę w stanie nietrzeźwości sięgają nawet 500 złotych.

Zimą rower może być wyposażony w opony z kolcami. Można nim także ciągnąć przyczepkę, ale jej długość razem z rowerem nie może być większa niż 4 metry. Zasady dopuszczają także przewożenie w przyczepce dzieci lub zwierząt, jednak takie pojazdy muszą być specjalnie dostosowane.

Dziecko do 7 lat można także przewozić w foteliku. Jeśli waży ono mniej niż 15 kilogramów, fotelik może być przymocowany do ramy, jeśli waży nie więcej niż 22 kilogramy, fotelik musi być zamocowany za siodełkiem.

Kask rowerowy nie jest obowiązkiem, jednak może uratować życie podczas wypadku.

Kask – obowiązek czy nie?

Czy kask na rowerze jest obowiązkowy? Po wielokrotnych próbach ustanowienia tego obowiązku przepis finalnie nie trafił do zasad ruchu drogowego. Wyposażenie siebie, a także dziecka w kask na rower pozostaje więc wyłącznie zaleceniem. Każdy, odpowiedzialny rowerzysta poruszający się po drogach publicznych powinien zaopatrzyć się w tego typu ochronę. W krytycznych momentach może nam ona uratować życie. Choć wiele osób narzeka, że kask rowerowy jest niewygodny lub wstydzi się go ubierać, gdyż źle wygląda, lepiej jest dmuchać na zimne i zawsze mieć go na głowie.

Prawidłowa jazda rowerem się po mieście

Ogólna zasada mówi, że rowerzysta powinien jechać po ścieżce rowerowej. Cyklista ma na niej pierwszeństwo przed pieszym, jeśli ten z niej korzysta (może to robić pod pewnymi warunkami). Kierowca samochodu, który zbliża się do ścieżki musi ustąpić jadącym rowerzystom.

Jeśli jednak nie ma drogi rowerowej, rowerzysta powinien jechać poboczem drogi. Jazda ulicą jest dozwolona, jeśli nie ma pobocza lub jego stan uniemożliwia jazdę. Jadąc w grupie powinniśmy jechać gęsiego, choć przepisy dopuszczają jazdę obok siebie. Jest to możliwe pod warunkiem, że jazda nie utrudnia ruchu innym pojazdom. W tym przypadku mandat może wynieść 200 złotych.

Jazda rowerem po chodniku jest zabroniona, rowerzysta jadący w mieście powinien poruszać się po ścieżce rowerowej.

Jazda rowerem po chodniku

Rowerzyści nie mogą z zasady jeździć po chodniku dla pieszych. Jest to możliwe jednak w kilku sytuacjach.

 • jeśli jedziemy z dzieckiem, które ma mniej niż 10 lat
 • jeśli chodnik jest szeroki na dwa metry i przylega do szosy, po której samochody mogą jeździć szybciej niż 50 km/h
 • jeśli jest zła pogoda (pada deszcz lub śnieg albo ograniczona jest widoczność, na przykład przez mgłę)

W innych przypadkach jazda rowerem po chodniku może zamienić się w mandat.

Według przepisów drogowych rowerzysta powinien zejść z roweru na przejściu dla pieszych.

Uwaga!

Rowerzysta nie może przejechać po przejściu dla pieszych. W takiej sytuacji powinien zejść z roweru i przeprowadzić rower przez pasy.

Podsumowanie

Miejskie warunki wymagają na rowerzyście spełnienia wielu wymogów. Ich przestrzeganie pozwala nie tylko ustrzec się mandatu, ale także sprawia, że jesteśmy znacznie bezpieczniejsi. Nie zagrażamy również innym uczestnikom ruchu. Lampka, odblaski, dzwonek to wszystko ma na celu uchronić nasze życie i życie pobliskich osób. Obowiązkowo wyposaż rower w niezbędne elementy! Wszystkie akcesoria rowerowe znajdziesz w naszym sklepie rowerowym.