Biuro Obsługi Klienta 52 582 22 22

Godziny pracy:

pn.-pt.: 8:00 - 18:00
so.: 9:00 - 14:00
Wszystkie formy kontaktu i dane firmy

Koszyk jest pusty

Porady

Rower wyczynowy - rowerowa adrenalina

01.09.2017

Dla wielu osób rower to źródło adrenaliny i znacznie intensywniejszych przeżyć, niż podczas jazdy do pracy czy szkoły. Rower zjazdowy jest w stanie dostarczyć ogromną dawkę emocji, nie tylko podczas jazdy trasami downhilowymi w górach. Ich żywiołem mogą być też skoki w lesie. Jeśli czujesz, że ciągnie Cię do ostrzejszej strony kolarstwa górskiego – zapraszamy do lektury.

Rower zjazdowy – z czym to się je?

Wiemy już, że chcemy spróbować trochę ostrzejszej jazdy. Jak się zabrać za ten temat? Zacznijmy od odpowiedniego sprzętu. Jaki rower do downhillu będzie odpowiedni na początek? Po pierwsze - rower zjazdowy musi spełniać dwa podstawowe warunki:

  • zapewnić nam możliwie najlepszą trakcję i bezpieczeństwo w każdych warunkach,
  • wytrzymać trudy takiej eksploatacji.
Jeżeli zastanawiasz się jaki wybrać rower do skakania po lesie, sprawdź, czym charakteryzuje się rower downhillowy.

Rower downhillowy to najczęściej model z pełną amortyzacją, skoki zawieszenia zarówno z przodu, jak i z tyłu, wynoszą obecnie około 200mm. Plusem takiej ilości skoku jest możliwość lądowania z większej wysokości, co pozwala na wykonywanie dłuższych lotów. Odpowiednia wytrzymałość sprzętu przekłada się niestety na większą masę rowerów, porównując je z innymi konstrukcjami przeznaczonymi do pozostałych odmian kolarstwa górskiego.

Ile kosztuje rower wyczynowy?

Czy w związku z tym, na początku przygody ze zjazdówkami, musimy kupować topowy sprzęt za 20 i więcej tysięcy złotych? Na szczęście nie, podstawowe modele kosztują mniej niż połowę z tej kwoty. Często poza większą masą oraz mniejszą ilością regulacji zawieszenia, oferują bardzo podobne możliwości na trasach zjazdowcach czy w bike parkach, porównując z najlepiej wyposażonymi wersjami w katalogu.

Rower zjazdowy to model do wyczynowej jazdy i skakania po lesie.

Oczywiście, dla zawodowca czy doświadczonego rowerzysty różnica jest istotna i jak wiemy, diabeł tkwi w szczegółach, lecz dla początkującego adepta zjazdu czy freeride’u taki sprzęt będzie wystarczający. Gdy poznamy swoje preferencje, zrozumiemy jak jeździć i które pokrętło na amortyzatorze sprawia, że przeżyjemy wysokie loty, to będzie można pomyśleć o dalszym rozwoju sprzętu i jego możliwości. Inny plus podstawowych modeli rowerów zjazdowych jest trochę bardziej przyziemny i bardzo łatwo go wycenić: gdy coś pójdzie naprawdę źle i zepsujemy coś w rowerze, naprawa czy wymiana części będzie znacznie przystępniejsza dla naszego stanu konta.

Ochraniacze na rower, czyli bezpieczna jazda

Nawet najlepszy sprzęt się niszczy, a co z ochroną naszego ciała i zabezpieczeniem przed urazami? W zjeździe czy podczas skakania prędkości i przeciążenia są duże, znacznie łatwiej przez to po prostu stracić kontrolę, nad tym co się dzieje. Odpowiednie zabezpieczenie w postaci kasku typu full face i co najmniej ochraniaczy na kolana to bezdyskusyjna konieczność. Bezpieczna jazda to za mało, a ochraniacze na rower czy kask z twardą szczęką często uratują nas przed czymś więcej, niż tylko przed kolejną blizną. Warto pomyśleć także o solidnych rękawiczkach z długimi palcami, które poza upadkami ochronią nas przed niespodziankami, gdy na przykład wypadniemy z trasy w mniej przejezdne części lasu. Na pewno nie zaszkodzą też ochraniacze na łokcie czy neck protector, szczególnie w sytuacji gdy wybieramy się poskakać.

Bezpieczna jazda na rowerze downhillowym jest możliwa tylko ze specjalnymi ochraniaczami na rower.

Inteligentna ochrona

Przy temacie ochraniaczy warto wspomnieć o takich, w których ochronę zapewnia tak zwana inteligentna pianka, na przykład D30. Jej plus polega na tym, że jest bardzo plastyczna, przez co podczas jazdy w małym stopniu krępuje nasze ruchy. Ochronę zapewnia dopiero wtedy, kiedy trzeba, czyli w momencie uderzenia. Pod wpływem siły, utwardza się znacznie, zamieniając się w praktyce w twardą skorupę i pochłania dużą cześć energii podczas upadku. Praktycznie każdy z producentów ochraniaczy ma takie modele w swojej ofercie.

Podsumowanie

Jak zacząć przygodę z rowerem wyczynowym? Najważniejsza rzecz, to bezpieczeństwo i realna ocena własnych umiejętności. Niestety, nawet najlepsze ochraniacze nie zastąpią nam zdrowego rozsądku a zrośnięcie się obojczyka czy ręki nie trwa tygodnia. Najsensowniejszą opcją na oswojenie się z grawitacyjną odmianą MTB na pewno będą coraz liczniej powstające bike parki. Przede wszystkim znajdziemy w nich trasy o przeróżnym charakterze, od prosty flow line’nów, po trasy typu A-line z dużymi, ale bezpiecznymi hopami, aż po trasy zjazdowe rodem w Pucharu Polski w downhillu.

Rower zjazdowy umożliwia wykonywanie skoków po lesie.

Coraz popularniejsze są w naszym kraju różnego rodzaju szkolenia, gdzie podczas weekendu możemy znacznie podnieść swoje umiejętności oraz pozbyć się złych nawyków i przyzwyczajeń. Obecnie mamy w naszym kraju najlepsze warunki, by poszaleć na rowerach zjazdowych, tak wielu tras nie było nigdy w historii. Nie pozostaje nic innego, jak tylko korzystać i zafundować sobie większe dawki adrenaliny! Chcesz rozpocząć swoją przygodę z rowerem zjazdowym? Sprawdź naszą ofertę rowerów wyczynowych mtb