Wróć do Liczniki i nawigacje GPS
Liczniki rowerowe należą do szerokiej grupy produktów elektronicznych, w której znaleźć można urządzenia dostarczające informacji o jeździe. Nowoczesne liczniki posiadają szereg funkcji, takich jak pomiar tętna, nawigację GPS, czy przesyłanie danych online. Analizuj swój trening i miej wszystko pod kontrolą! Produkty renomowanej marek Garmin, Sigma, VDO oraz wielu innych czekają na Ciebie! Aby montaż przebiegł szybko i prawidłowo, poznaj nasz poradnik jak zamontować licznik rowerowy.
Wróć do Liczniki i nawigacje GPS
Licznik rowerowy to odpowiednik tablicy przyrządów w samochodzie. Najtańsze modele wskazują tylko prędkość, przejechany dystans i czas jazdy. Są to jednak model podstawowe. Najbardziej rozbudowane liczniki mają ponad 20 funkcji. Potrafią zliczać ilość i czas treningowych okrążeń po stałej trasie, dystans całkowity i dystanse wybranych odcinków trasy. Część modeli wyposażona jest także w barometr i zbiera dane z pulsometru.
Jeszcze dekadę temu liczniki rowerowe były nieodzownym elementem wyposażenia kolarza trenującego i startującego w wyścigach rowerowych. Na podstawie wskazań z miernika kadencji i pulsometru układało się cykle treningowe i budowało formę. Kolarze niestartujący w zawodach korzystali z tych urządzeń dla wiedzy o własnych osiągnięciach i dla satysfakcji. Żadne rozwiązania techniczne nie są wieczne i wraz z rewolucją smartfonową nastąpił spadek popularności najbardziej zaawansowanych liczników. Zostały one częściowo zastąpione przez komputery rowerowe w rodzaju modeli z serii Garmin Edge. Garmin to firma produkująca nawigacje samolotowe, jachtowe i przeznaczone dla użytkowników indywidualnych. Przedsiębiorstwo było pionierem produkującym mapy elektroniczne i urządzenia GPS dla turystów pieszych. Oczywistym krokiem było zatem zintegrowanie tych komponentów z czujnikami kadencji i prędkości oraz podbój rynku rowerowego. Tak też się stało i dziś można pokusić się o stwierdzenie, że tym, co odróżnia komputery rowerowe od zaawansowanych liczników, jest właśnie dostępność funkcji nawigacyjnych opartych o GPS. Co prawda, istnieją liczniki Sigma ROX z GPS, ale potrafią one jedynie zapisywać ślad trasy, a ewentualna nawigacja wymaga wcześniejszego zaplanowania trasy na komputerze i wgrania jej w licznik.
Nie każdy chce wydawać majątek na komputer rowerowy, a potrzebuje jedynie podstawowych informacji o prędkości, czasie jazdy i przejechanych kilometrach. Czasem korzysta się z wbudowanego zegara, można włączyć odcinkowy pomiar czasu i prędkości, aby przekonać się, który wariant często pokonywanej trasy jest korzystniejszy. Większość rowerzystów nie potrzebuje niczego więcej, ale chce, żeby licznik był solidny, łatwy w obsłudze i wyrozumiały dla baterii. Dodatkowym atutem może być podświetlanie ekranu i przede wszystkim – bezprzewodowe czujniki. Wiadomo, że podstawowe funkcje licznika może dziś przejąć dowolny smartfon. Wciąż jednak warto kupić sobie licznik, ponieważ smartfon działa z nieustająco włączonym ekranem maksymalnie pół dnia. Po wyładowaniu telefonu nie mamy już żadnego z tych urządzeń. Tymczasem licznik bezprzewodowy potrzebuje około 2 malutkich bateryjek na sezon.